Doğan'ın Mucitleri

Filler zıplayamayan tek memelidir.

Hız Kesen Yollar Tasarım Yarışması

"Uzun bir yolculuğun keyfini müzikle tamamla"

“Doğa’nın Mucitlerinin”  bu ayki yarışması “HIZ KESEN YOLLAR” adını taşıyor. Bu kez mucitler, espri anlayışları ve üstün hayal güçleri ile yerçekimi kuvvetine meydan okuyacak, sürtünme kuvveti ve her türlü engelle dost kalacaklar.

"Burada en yavaş yarışan kazanır."

Yarışmanın Amacı:

1 metre yükseklikte bulunan bir platformdaki 45 gram ağırlığında ve 22 mm çapında bir metal bilyenin, zeminde ve 2 metre uzaklıkta bulunan vurmalı müzik aletine (ksilofon) en uzun sürede gitmesini sağlayan bir yol tasarlayın.
Yarışmayı, metal bilyeyi, ksilofona en uzun sürede ulaştıran, en çetin yol kazanacak. Boyut, ağırlık veya şekil sınırlaması yok. Hayal gücünüzden doyasıya yaralanın!
 
Yakıcı ve eritici kimyasal maddeler, patlayıcılar ve kişisel yaralanmaya neden olabilecek malzemeler dışında her türlü malzeme kullanılabilir.  Yarışma kuralları ve kullanılması sakıncalı malzemeler hakkında bilgi almak isterseniz yarışma organizatörü Hanife Küçükler’in info@hanifekucukler.com e-posta adresine mail atabilirsiniz.

Kurallar:

1. Yarışma Doğa Kolejlerinde öğrenim gören 4., 5., 6. 7., ve 8. sınıf öğrencilerine açıktır.
2. Başvurular başvuru formunun doldurulup ……. günü mesai bitimine kadar yapılabilir. Ekte yer alan başvuru formunu doldurarak fen ve teknoloji dersi öğretmenlerine şahsen vererek başvurunuzu yapabilirsiniz.
3. Yarışmaya bireysel olarak ya da en fazla 4 kişilik ekip halinde katılabilirsiniz.
4. Yarışmacılar, yarışma alanına malzemelerini ham haliyle getirirler. Yarışmacılar, getirdikleri malzemeleri kullanarak yarışma alanında tasarımlarını kendileri uygulayacaklardır. Önceden uygulanmış tasarımlar elenir.
5. Hazırlanacak yollar şu özellikleri haiz olmalıdır:
a. Bilyenin yolculuğu, tek bir hareket veya eylemle başlamalıdır ve ksilofona ulaşıncaya kadar devam etmelidir. Bilye yolda herhangi bir yerde sıkışıp kalırsa tasarım elenir.
b. Tasarlanan yol, metal bilyenin bulunduğu platforma bir şekilde sabitlenmelidir. Örneğin koli bantı kullanılabilir.
c. Başlatıldıktan sonra müdahaleye gerek olmamalıdır. Ek bir enerji kaynağı veya uzaktan kumanda cihazları kullanılamaz.
d. Zaman sayacı metal bilye ksilofona çarpıncaya kadar çalışmaya devam edecektir.
e. Tasarlanan yol hiçbir nedenle ve hiçbir zaman ksilofona değemez ve durumunu değiştiremez. Yolu ayakta tutmak için her türlü destek kullanılabilir.
f. Yarışmayı kazanmak, yolun metal bilyeyi mümkün olan en uzun sürede ksilofona düşürmesiyle mümkün olacaktır. Hızı kesmek için yolda her türlü mekanik engel veya manyetik malzemeler kullanılabilir.
g. Boyut, ağırlık ve şekil kısıtlaması yoktur. Hayallerinizi özgür bırakın.
h. Yakıcı ve eritici kimyasal maddeler, patlayıcılar ve kişisel yaralanmaya neden olabilecek malzemeler dışında her türlü malzeme kullanılabilir.
i. Yollar, engebeli beton yüzeye yerleştirmeye ve adapte olmaya uygun şekilde tasarlanmalıdır.
j.    Hız kesen yol, farklı özellikteki parçaların birleşiminden oluşabilir ancak parçalar temas halinde olmalıdır. Yolda uçurumlar olmasın!
6. Yarışma hazırlıkları sırasında bütün yarışmacılara malzeme onayları verildiğinde yarışma başlar.
7. Hız Kesen Yolların hazırlanması için yarışmacılara 1 saat 30 dakika süre verilir. Bu süre yarışma organizatörünün “başla” komutu ile başlar ve “bitti” komutu ile biter. Tüm yarışmacılar düzeneklerini hazırlamaya aynı anda başlar ve bitirirler.
8. Yarışmacıların başvuru formunda belirttikleri, isim verdikleri ve kabaca çizdikleri tasarımı uygulamaları gerekir. Uygulamada yapılacak küçük değişiklikler yarışma organizatörüne uygulama öncesinde bildirilmelidir.
9. Yarışmacılar düzeneklerini tasarlarken hakem heyeti yarışmacılar arasında bulunur. Bu sırada hakem heyetinden herhangi bir yardım talep edilmez. Hakemler dışındaki organizasyon görevlileri herkese yardım edebilir.
10. Bu yarışmada tasarımların yanı sıra grup üyelerine de ödül verilecek. Hakem heyeti yarışma sırasında yarışmacıların davranışlarına göre de iki kategoride puan verir. Bu ödül kategorileri şunlardır:
a. Etkili Takım: Bu ödül grup içinde çalışan kişilerin kendi içinde ne derece uyumlu, işbirliği içinde ve planlı çalıştığı gözlenerek verilir.
b.  Yardımsever Takım: Bu ödül kişilerin diğer gruptaki kişilere karşı ne derece yardım sever olduğu ve rekabetçi anlayışı bir kenara bırakıp diğerlerini ne derece desteklediği gözlenerek verilir.
11. Yarışmacılar düzeneklerini hazırladıktan sonra sergi aşamasına geçilir.  Bütün düzenekler hakemler için sergilenir. Bu kez ödül kategorileri şu şekilde:
a. Çevreci tasarım: Bu ödül, tasarımda atık malzemelerin kullanılmasına, malzemelerin aşırı tüketiminden kaçınılmasına ve çevre duyarlılığı yaratacak unsurları ne derece taşıdığına göre verilir.
b. Estetik Tasarım: Bu ödül, tasarımın görsel olarak güzelliğine, temizliğine estetik duyarlılık yaratacak unsurları ne derece taşıdığına göre verilir.
c. Yaratıcı tasarım: Bu ödül, tasarımın diğerlerinden farklı olmasına, özgün bir fikir veya duyguyu uyandıracak unsurları ne derece taşıdığına göre verilir.
12. Bütün tasarımlar yarıştıktan sonra hakemler 15 dakika içinde toplanıp ve ödüllerin verileceğine karar verirler.
13. Ödüller
İlk üç dereceye giren yarışmacılara, 1.’lik, 2.’lik ve 3.’lük ödülleri var. Bunun dışında
en etkili takım,  en yardımsever takım, en çevreci tasarım, en estetik tasarım ve en yaratıcı tasarım ödülleri de verilecektir.  
Yarışma Organizasyonları

  • Fen Parkı Tasarım Yarışması Sonuçları!

    Doğa Koleji'nin düzenlediği Türkiye genelinde tüm ilköğretim öğrencilerinin katılımına açık olan "Model Tasarım Yarışması'nın sonuçları ve finalistleri belli oldu. Sonuçları görmek için tıklayınız.

Haber Listemize Üye Olunuz.